4 porady które sprawią, że Twój film ślubny będzie piękny

Cześć! Ostatnio pisałam o tym jak powstają nowoczesne i romantyczne filmy ślubne, jak mniej więcej my pracujemy i czym różni się tworzenie bardziej kreatywnych i ciekawych filmów ślubnych od statycznego standardowego kamerowania ślubu.

Dziś chcę podpowiedzieć parom młodym co zrobić aby film ślubny było ładny i aby chciało się go oglądać więcej niż 1 raz w życiu. Uważam bowiem, że Państwo Młodzi mają ogromny wpływ na to jak ostatecznie wygląda film, ponieważ to narzeczeni podejmują ostateczne decyzje na temat tego gdzie odbędzie się ślub, jakie będą dekoracje i co będzie się podczas ślubu działo. Więc w pewnym sensie narzeczeni pełnią rolę scenografów, reżyserów no i oczywiście głównych aktorów.

Zatem zapraszam na 4 porady, które sprawią, że Twój film ślubny będzie piękny.

1. Wybór kamerzysty na ślub:

Oczywiście to Wy decydujecie o tym kto uwieczni Wasz ślub na filmie. Więc od tej decyzji będzie zależało jak będzie wyglądał Wasz film. Zapoznajcie się więc z portfolio kamerzysty i wypytajcie go o to jak pracuje i co jest dla niego ważne w filmie ślubnym. Nam zależy na tym aby filmy były ciekawe, ładne, aby opowiadały jakąś historię, wprowadzamy do filmu wywiady z parą młodą oraz z najbliższą rodziną, lubimy ciasne kadry, ujęcia detali i śluby DIY. Więcej o tym jak pracujemy podczas nagrywania filmów ślubnych znajdziecie we wpisie tu. 

2. Wybór miejsca ślubu, dodatków i dekoracji – wszystko po to aby pięknie to wyglądało na filmie:

To gdzie odbędzie się ślub i wesele i to jak te miejsca wyglądają ma wpływ na to jak będzie wyglądał film ślubny. Ale czy to znaczy, że tylko ślub w 5 gwiazdkowym hotelu ma szansę wyjść na filmie ładnie? Uważamy, że nie. Fajnie na filmach wyglądają miejsca z duszą i to wcale nie muszą być bardzo drogie i ekskluzywne hotele i restauracje. Uważamy, że można urządzić naprawdę wyjątkowy, piękny ślub w zaciszu swojego ogrodu, można wiele pięknych dekoracji wykonać samodzielnie i nie trzeba zatrudniać do tego ekipy dekoratorów. Wiele naszych klientek (panien młodych) wykonuje ogromną pracę i samodzielnie przygotowuje różne dekoracje. I na stołach pięknie prezentują się także bukiety z polnych kwiatów. Jednak uwaga! samodzielne dekorowanie miejsca ślubu polecamy tylko tym, którzy to naprawdę lubią, którym takie prace sprawiają przyjemność i przede wszystkim osobą które posiadają zmysł estetyczny.

Jeśli chodzi o wybór miejsca ślubu i wesela to polecam miejsca przestronne, proste, takie w których nie ma zbyt wielu zbędnych elementów. Miejsca w których jest ładne światło zastane i idealnie jest aby miejsca w których będzie odbywał się ślub miały ściany pomalowane na biały kolor. Jakość światła w danym miejscu oraz jego barwa w dużej mierze determinuje to jak będą wyglądać poszczególne ujęcia.

Ważny jest też wybór godziny rozpoczęcia ceremonii. Jeśli planujecie rozpocząć ceremonię wieczorem, tuż przed zmrokiem, kiedy to nie ma już dostępu do światła słonecznego to pamiętajcie, że bardzo mocno determinuje to jakość ujęć. Film ślubny nagrywany w nocy (u nas w Polsce dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego) będzie wyglądał zupełnie inaczej niż film nagrany w środku dnia, dotyczy to zwłaszcza ślubu plenerowego.

Miejsce w którym odbywają się przygotowania także wpływa na jakość filmu. Jeśli w danym salonie, w którym jest robiony makijaż ślubny i fryzura, nie ma dostępu do światła dziennego lub poza światłem dziennym są włączone lampy o zupełnie innej barwie niż światło dzienne to istotnie wpłynie to na jakość nagrywanych ujęć. Idealne miejsce do wykonania makijażu ślubnego, ma spore okno przez które wpada ładne rozproszone światło, panna młoda siedzi bokiem do okna (w pewnej odległości od niego) na wysokim krześle (takim krześle, które można znaleźć przy barze) – dzięki temu będzie siedziała w ładnej wyprostowanej pozycji. I dodatkowym elementem, który sprawi, że zarówno kamerzyście jak i pani wykonującej makijaż będzie się dobrze pracowało to wystarczająca ilość miejsca do poruszania się naokoło krzesła dla dwóch osób.

Zatem podsumowując najlepsze miejsca do nagrywania filmu ślubnego to takie w którym jest dostęp do ładnego rozproszonego światła dziennego, w którym nie ma zbyt wiele elementów, które jest jasne przestronne i w którym są jasne białe ściany i sufit. Tak wiem, że czasem ciężko o idealne miejsce ślubne (zwłaszcza kościół), ale warto być świadomym tego jakie elementy wpływają na to jak wyglądają poszczególne ujęcia. Warto być też świadomym tego, że jeśli oglądacie jakieś filmy z portfolio kamerzysty to mogły być one nagrywane w innej scenerii i w innych miejscach, dlatego mogą się one różnić od ujęć nagranych dla Waszego filmu.

3. Współpraca z kamerzystą ślubnym:

Nasz sposób pracy polega na interakcji z parą młodą i z gośćmi. Nie siedzimy w ukryciu i nie czekamy przyczajeni na idealny moment, który warto by było nagrać i który ładnie będzie wyglądał w filmie. Dlaczego? Ponieważ taki idealny moment może się nigdy nie wydarzyć, dlatego wolimy sami poprosić kogoś, aby zrobił coś na potrzeby filmu. Oczywiście są momenty (przede wszystkim w kościele) w które nie ingerujemy, ale jeśli szukacie kamerzysty, który siedzi cicho w kącie – to my nie jesteśmy najlepszym wyborem. Podczas nagrywania ujęć do filmu, zwłaszcza podczas przygotowań mamy wiele różnych pomysłów i często prosimy o wykonanie jakiejś rzeczy – typu podniesienie czegoś, przesunięcie, stanięcie gdzie indziej itp. Robimy to wszystko z myślą o tym aby Wasz film ślubny wyszedł po prostu lepiej. Dodatkowo muszę dokładnie wiedzieć co gdzie i kiedy będzie się działo, pamiętajcie o tym, że im więcej wiem o dniu ślubu i o ewentualnych zmianach w programie tym lepiej. Jeśli jakiś gość planuje powiedzieć kilka słów na weselu, wznieść toast itp. – to ja muszę o tym wiedzieć odpowiednio wcześniej aby zdążyć to nagrać i do nagrania się przygotować.

4. Dodatkowe ujęcia, które warto wprowadzić do filmu ślubnego:

Dokumentacja ślubu i tego co się na nim dzieje to jedna sprawa, ale ważne są też dodatkowe ujęcia, które bez ingerencji kamerzysty nie miały by szansy powstać. Takie elementy, które nagrywamy i dodajemy do filmu ślubnego i które istotnie spływają na jego jakość to:

Wywiad z parą młodą – nagrywany najczęściej dzień przed ślubem, podczas którego opowiadacie nam jak się poznaliście itp.

Plener filmowy nagrywany dzień przed ślubem – są to Wasze wspólne ujęcia, jak się przytulacie, oglądacie razem albumy ze wspólnymi zdjęciami, śmiejecie się itp. Bez obaw – my kierujemy Wami podczas takich plenerów filmowych, mówimy Wam co robić i nie musicie się przejmować tym, że nie będziecie wiedzieli co macie ze sobą zrobić. Czasem do tego celu opracowujemy bardziej, czasem mniej szczegółowy scenariusz.

 

Wywiady z rodzicami, rodzeństwem itp. – jeśli Wasza rodzina ma ochotę opowiedzieć o Was kilka słów to super! Z chęcią nagramy także ich wypowiedzi. Nagrywamy to najczęściej dzień przed ślubem, lub w dniu ślubu podczas przyjęcia. Ale uwaga, do nagrania potrzebujemy absolutnej ciszy – a w dniu wesela ciężko znaleźć miejsce w którym nie słychać odgłosów zabawy, muzyki granej przez orkiestrę czy DJ’a, więc miejcie to na uwadze.

Pisanie krótkich liścików – to jest naprawdę piękny motyw i jednocześnie piękna pamiątka dla Was. Piszecie krótkie listy do siebie nawzajem, przelewacie na papier to co w danym momencie czujecie. My nagrywamy to jak te liściki są pisane. A następnie przekazujecie sobie listy miłosne i odczytujecie je, a my to rejestrujemy. Ten etap nagrywany w dniu ślubu, najczęściej podczas przygotowań.

Pierwsze spotkanie – moment po przygotowaniach, kiedy to pan młody po raz pierwszy widzi pannę młodą w pełnej okazałości czyli ubraną w suknię ślubną. Aby nagrać to ładnie, musimy tym całym etapem pokierować. Wybrać najlepsze do tego celu miejsce, wybrać miejsce gdzie stoi pan młody i miejsce z którego idzie do niego pani młoda.

Mini plener filmowy w dniu ślubu – nagrywamy go po pierwszym tańcu. Wszystko odbywa się mniej więcej na takich samych zasadach jak plener filmowy, który nagrywamy na dzień przed ślubem (patrz wyżej 🙂 ) .

Toasty gości – jeśli ktoś z gości planuje wznieść toast na waszą cześć podczas przyjęcia i ogólnie planuje powiedzieć kilka słów – to świetnie! Tylko my musimy o tym wcześniej wiedzieć, musimy być po prostu przygotowani na nagranie i jeśli dowiemy się o tym fakcie na 2 sekundy przed przemową to nie będziemy w stanie tego ładnie nagrać. Dlatego zapytajcie się swoich najbliższych o to czy ktoś ma tego typu wystąpienie w planie  i przekażcie im aby przed wystąpieniem zgłosili się do nas. Możecie też sami poprosić swoich gości (np. świadków) o wypowiedź na wasz temat, jeśli się zgodzą to może powstać z tego piękny materiał, który niesamowicie wzbogaci Wasz film ślubny.

W zależności od wybranego pakietu filmowania ślubnego, oraz od Waszych chęci i otwartości na nasze pomysły realizujemy i nagrywamy wszystkie powyższe dodatkowe elementy lub wybieramy niektóre z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *