Dekoracje z masy solnej – inspiracje ślubne

Witajcie! Dziś ponownie trochę inspiracji i pomysłów na dekoracje ślubne. Jakoś tak ostatnio wzięło mnie na wspominki i na rozmyślanie o tym jak to dzieci bawiły się „za moich czasów” w okresie gdy nie było internetu. Tak, tak też trudno mi w to uwierzyć ale naprawdę kiedyś internetu nie było (właściwie to wcale nie było to tak dawno 🙂 ). Pamiętam jak byłam mała i bawiłam się w lepienie ludzików z masy solnej i tak sobie pomyślałam, że ta masa solna to bardzo fajna sprawa. Jej przygotowanie jest bardzo proste i tanie, i można ją wykorzystać do stworzenia dekoracji ślubnych. Myślę, że można z niej wykonać także fajne upominki dla gości weselnych. Masa solna naprawdę daje wiele możliwości 😉 . Pomyślałam więc sobie, że przygotuję film o tym jak ją przygotować, bo nie wiem czy młodsi ode mnie wiedzą co to jest i jak ją zrobić.  Dla mnie jej przygotowanie było naprawdę świetną zabawą.

serca z masy solnej

 Jak przygotować masę solną w domu?

Do przygotowania masy solnej potrzebne są:

  • Mąka pszenna – 1/2 szklanki
  • Mąka ziemniaczana- 1/4 szklanki
  • Sól – 1/3 szklanki
  • Woda – około 100 ml

Przygotowanie masy solnej:

1. Wystarczy wymieszać ze sobą 2 mąki oraz sól, dodać do suchych składników wodę i zagnieść tak jak się zagniata zwykłe ciasto. Gęstość ciasta można regulować poprzez dodanie wody lub mąki. W przypadku gdy ciasto jest za rzadkie i klei się do rąk dosypujemy mąkę, a gdy jest za suche i składniki nie chcą się połączyć dolej nieco więcej mąki. Zagniataj masę solną do czasu, aż powstanie zwarta i elastyczna kula ciasta i nie będzie przyklejać się do ręki.

2. Masa solna jest gotowa, teraz można uaktywnić pokłady swojej kreatywności i zacząć tworzyć to na co ma się tylko ochotę.

Jak zrobić masę solną możecie zobaczyć także na filmie poniżej:

Pomysł na wykorzystanie masy solnej

Ja ze swojej masy zrobiłam serduszka, które wykorzystuję jako dekorację swojego pokoju, planuję je użyć także podczas plenerów ślubnych w tym sezonie. Wy możecie takie serduszka wykorzystać jako dekoracje sali weselnej lub mogą być one fajnymi prezentami dla gości weselnych. Można je pomalować, możecie napisać na nich swoje inicjały. Możecie je też ładnie zapakować i położyć przy każdym nakryciu dla gości na sali weselnej.

Jak przygotować dekoracje/serduszka z masy solnej?

Masę solną rozwałkowałam na grubość około 5 mm i wycięłam z niej serduszka przy pomocy foremek do ciasteczek. W każdym wyciętym serduszku nożem zrobiłam dziurkę, żeby móc później przewlec przez nią sznurek lub wstążkę. Serduszka układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wypiekam w piecu nagrzanym do temperatury około 150 stopni przez mniej więcej półtorej godziny. Gdy serduszka stwardnieją wyjmuję je z piekarnika i odstawiam do wystudzenia. Przez wykonaną dziurkę przewlekam włóczkę – dzięki temu mogę takie serduszka powiesić. Ja swoje serduszka powiesiłam na włożonych do wazonu gałązkach bzu.

Uwagi!

Mi z podanych proporcji składników na masę solną wyszło około 20 niewielkich (mieszczących się w dłoni serduszek). Jeśli planujecie udekorować takimi serduszkami, swoją sale weselną z pewnością będziecie potrzebować ich więcej więc musicie proporcjonalnie powiększyć ilość składników na masę solną.

jak zrobić masę solną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *