Fotografia ślubna cennik – dlaczego to tyle kosztuje

Witajcie! Dziś tak szybko chcę napisać kilka słów na temat cen usług fotograficznych skąd się one biorą i od czego zależą? Zatem z cennikami fotografii ślubnej oraz filmowania związane jest wiele mitów i stereotypów związanych z tym, że fotografia ślubna to łatwy zarobek i w ogóle skąd ten pomysł żeby za „cykanie zdjęć na ślubie” (który trwa raptem kilka lub kilkanaście godzin) życzyć sobie tysiąca lub nawet kilku tysięcy złotych (tyle ile pracujący na etacie Polak zarabia przez cały miesiąc swojej pracy).
Jestem przekonana, że takie myślenie wynika po prostu z niewiedzy i nie znajomości tematu. Osoby, które nie pracowały w zawodzie fotografa ślubnego mają o tej pracy mylne wyobrażenie, dlatego postaram się to tutaj pokrótce wyjaśnić.

Uwiecznianie ślubów na zdjęciach i filmach to naprawdę odpowiedzialne zajęcie, które wymaga wielu umiejętności, czasu, wysiłku, pomysłu i z którym związane są duże inwestycji choćby w profesjonalny sprzęt. 

Ze zdjęciami jest podobnie jak z obrazami. W skład ceny obrazów Picassa nie wchodzi tylko koszt farb i sztalugi. Na cenę i wartość usługi wpływa też wiedza, doświadczenie i umiejętności oraz opinia innych jaką wypracował artysta na temat swój i swoich prac.

Oczywiście ceny usług fotograficznych są różne, podobnie jak ceny obrazów. Znajdziecie na rynku fotografów i kamerzystów świadczących usługi za kilkaset złotych, znajdziecie też takich którzy biorą za swoje usług kilka lub nawet kilkanaście tysięcy. Cena nie jest wyssana z palca i składa się na nią kilka istotnych czynników, które można łatwo określić (jak koszty które ponosi wykonawca podczas swojej pracy), oraz ten czynnik niematerialny i nienamacalny, trudniejszy do określenia i zdefiniowania (jest on związany z wizją, stylem pracy, wyrazem artystycznym, pomysłem oraz umiejętnościami i doświadczeniem).

Można to w uproszczeniu porównać do cen samochodów. Na pewno znajdziecie samochód, który kosztuje tysiąc złotych, ale wiele jest też takich które kosztują kilkadziesiąt tysięcy. Zarówno te tańsze jak i te droższe samochody spełniają swoją podstawową główną funkcję – czyli przewożą pasażerów z punktu A do punktu B. Jednak różnica w jeździe maluchem, a mercedesem jest znacząca i każdy nawet ja (czyli osoba, która nie jest fanem motoryzacji) jest w stanie to zauważyć. Ze zdjęciami i filmami ślubnymi jest bardzo podobnie. Każdy fotograf i kamerzysta oferuje podstawową funkcję czyli rejestrację ślubu na zdjęciach lub filmach.  Jednak jedni robią to w lepszy sposób inni w gorszy, jedni robią to w sposób bardziej profesjonalny drudzy mniej. Dochodzi jeszcze kwestia bardzo ważna i nie dająca się już tak łatwo wytłumaczyć, a mianowicie styl i indywidualne poczucie estetyki i sposób patrzenia na świat, które jest unikalne i niepowtarzalne dla każdego fotografa. I ten właśnie element jest trudno wycenić, tzn. raczej trudno uzasadnić wycenę tego czynnika – bo ma to w sobie zawsze czynnik emocjonalny.

cennik fotografia ślubna

5 rzeczy za które płacisz fotografowi/kamerzyście za uwiecznienie ślubu

  1. Poziom wiedzy i doświadczenia fotografa/kamerzysty – logiczne jest, że jeśli posiada się więcej doświadczenia w danej dziedzinie to ma się większą wiedzę, świadczy się coraz lepsze usługi, proces pracy przebiega sprawniej i efekty pracy są lepsze. Specjalista w jakiejś dziedzinie, kierownik czy manager oddziału zarabia więcej niż stażysta. Tak samo jest w przypadku usług foto i video. Gdy zaczynałam swoją przygodę z fotografią i nie miałam żadnego doświadczenia  w tej dziedzinie moje usługi był naprawdę tanie, ale i ich jakość była nieporównywalnie niższa niż teraz po ponad 5 latach pracy. Poza tym zdobycie wiedzy i umiejętności wiążę się często z dodatkowymi kosztami, które przeznaczamy na szkolenia.
  2. Posiadany sprzęt – sprzęt fotograficzny i filmowy to naprawdę duża inwestycja, co prawda ceny sprzętu odrobinę maleją, ale nadal jest to spory wydatek. Oczywiście profesjonalny sprzęt nie czyni jego posiadacza profesjonalnym fotografem, ale jeśli idzie on w parze z wiedzą i doświadczeniem to ma on istotny wpływ na finalną jakość oferowanych usług i produktów. Trzeba tu jeszcze wspomnieć o kosztach związanych z amortyzacją i konserwacją sprzętu fotograficznego. My pracujemy na profesjonalnym sprzęcie fotograficznym (pełno matrycowe aparaty cyfrowe i zestawy dobrych, jasnych obiektywów), jednak aby móc świadczyć usługi na coraz wyższym poziomie co roku inwestujemy w dodatkowy sprzęt i konserwację aktualnie posiadanego. Sprzętem jaki wykorzystuje się na potrzeby świadczenia usług foto i video jest także samochód, który jest także sporą inwestycja, a w przypadku gdy świadczy się usługi na terenie całego kraju i za granicą i pokonuje się tysiące km w ciągu jednego sezonu ślubnego, trzeba uwzględniać koszty jego eksploatacji.
  3. Koszty związane z prowadzeniem działalności – nie wszyscy zadają sobie sprawę, że od cen jakie klient płaci fotografowi i kamerzyście odliczany jest np. podatek dochodowy, który jest rożny w zależności od formy opodatkowania, jednak jest to mniej więcej 18%. Zatem jeśli płacicie komuś 1000 zł, ten ktoś musi oddać państwu 180 zł, a jeśli płacisz komusz 5000 zł to osoba, ktoś oddaje państwu aż 900 zł.  Do tego dochodzą jeszcze koszty składek na ZUS (ponad 1000 zł), księgowości, utrzymania stron internetowych, reklamy itp. czyli wszystko to, co musi płacić każda firma, która świadczy jakiekolwiek usługi. Zresztą jeśli pracujecie na etacie to też rzeczy typu ZUS i podatek płacicie z własnej kieszeni, dlatego pensja brutto różni się od pensji netto. Jednak mało kto z pracujących na etacie uświadamia sobie konieczność płacenia składek na ZUS, ze względu na to, że odprowadza to wszystko pracodawca, więc poczucie wydawania pieniędzy na różnego rodzaju ubezpieczenie (które nie są dobrowolne, a obowiązkowe) jest mniej odczuwalne i w mniejszym stopniu jest się wtedy tego świadomym.
  4. Koszty wydruków albumów itp – w naszym przypadku to czynnik, który wpływa na cenę w istotny sposób, ponieważ bardzo dbamy o to żeby wszystkiego rodzaju wydruki, albumy itp. były jak najlepszej jakości. Dlatego nie zadowalają nas albumy za kilkadziesiąt złotych. Chcemy aby nasze piękne zdjęcia były umieszczone w pięknym albumie i wybieramy dobre jakościowo, ładne rzeczy. Fotografowie różnie to tego podchodzą, my uważamy że za dobrą jakość warto zapłacić więcej w końcu zdjęcia i albumy ślubne mają przetrwać z naszymi klientami do końca życia.
  5. Czas pracy – nie jest to tylko czas spędzony na ślubie (choć tak się wielu osobom wydaje). My na realizację jednego ślubu poświęcamy dobrych kilka tygodni. Na czas pracy nad zdjęciami czy filmem z jednego ślubu składa się: dopełnianie wszelkich formalności związanych z podpisaniem umowy, czas poświęcony na odpisywanie na maile zarówno przed ślubem, jak i po ślubie, spotkania z klientami, przygotowanie do ślubu i przede wszystkim do pleneru (poświęcamy wiele godzin na wymyślenie i planowanie pleneru, zależy nam bardzo na tym aby praca podczas sesji zdjęciowych przebiegała szybko i sprawnie, i aby była jak najmniej męcząca dla naszych klientów), późniejsza obróbka zdjęć i montaż filmów (wiąże się naprawdę z wieloma godzinami pracy, które w przypadku montażu filmu można liczyć w tygodniach – zajmuje to około 3-5 tygodni), przygotowanie zdjęć do druku i zlecenie wydruku, zaprojektowanie wszelkich elementów graficznych (opakowań na płyty itp) i przygotowanie albumów i zdjęć do wydruku to kolejne 3-4 dni pracy, no i na końcu przygotowanie gotowych zdjęć do wysyłki, do klientów co zajmuje dobrych kilka godzin gdy do spakowania mamy kilka albumów i innych elementów, a chcemy żeby to wszystko wyglądało ładnie estetycznie i przede wszystkim bezpiecznie i w całości dotarło do naszych par. Zatem jak widzicie czas poświęcony na realizację usług to dobrych kilka tygodni (3-6 tygodni pracy). U różnych fotografów i kamerzystów czas nad jednym zleceniem jest różny, ale możecie być pewni, że trwa on znacznie dłużej niż Wam się wydaje i znacznie przekracza 12 czy 15 godzin pracy podczas „cykania” zdjęć w dniu ślubu.

ceny fotografia ślub wesele

Zatem jak możecie zobaczyć, na finalną cenę pakietu ślubnego składa się wiele elementów i nie jest to związane w żaden sposób z „widzimisie fotografa”. Nasze ceny ustalamy tak, aby móc świadczyć usługi na wysokim poziomie i móc opłacić wszelkie koszty wynikające z prowadzenia tego rodzaju działalności. Oczywiście fotografia i filmowanie ślubów sprawia nam wiele radości i jest to zajęcie dające nam wiele satysfakcji niematerialnych. Jednak nie jest to tylko nasze hobby, to nasz zawód i praca z której się utrzymujemy więc musimy myśleć także z punktu widzenia ekonomicznego. Dlatego też ustalamy cennik naszych usług, który przedstawiamy potencjalnym klientom a świadczenie usług poniżej tych cen jest dla nas po prostu nieopłacalne.

fotograf ślubny cennik

O „pstrykaniu” zdjęć

Korzystając z okazji wyjaśnię jeszcze na czym polega praca fotografa w dniu ślubu i dlaczego nie jest to tylko „pstrykanie”. Zatem gdy ktoś patrzy na fotografa w dniu ślubu z boku może dojść do wniosku, że on sobie stoi (lub chodzi) i „cyka” zdjęcia i ot cała filozofia tej pracy. Rozumiem, takie myślenie, bo w końcu każdy człowiek posiadający aparat może zrobić zdjęcie poprzez naciśnięcie przycisku. I jeśli rozpatrujemy fotografię i reportaż ślubny jako zaspokojenie tylko jednej funkcji jaką spełniają zdjęcia czyli zarejestrowania rzeczywistości to rzeczywiście każde zdjęcie zrobione zarówno przez amatora jak i profesjonalistę w jakimś stopniu tę funkcję zaspokaja (jeśli cokolwiek na nim widać).

Jednak zrobienie zdjęcia, które jest ładne i za które ktoś będzie chciał zapłacić jakiekolwiek pieniądze nie jest już takie proste. Dlaczego nie wystarczy nacisnąć przycisku w aparacie aby zrobić ładne zdjęcie? Ponieważ robienie zdjęć to coś znacznie więcej niż naciśnięcie przycisku. Proces robienia zdjęć zachodzi w głowie fotografa, który w dniu ślubu nieustannie myśli jak zdjęcie w danej sytuacji zrobić żeby wyglądało dobrze. Ja w każdym razie podczas sesji myślę jak zrobić zdjęcie, jak wykorzystać otaczające mnie elementy żeby przedstawić daną scenę w jak najbardziej atrakcyjnym świetle, pod jakim kątem zrobić zdjęcie, jakiego obiektywu użyć, jak ustawić swój aparat w danej sytuacji, jak dobrać przysłonę, czas naświetlania (nie nie robię zdjęć w trybie automatycznym 😉 ), jak powinna stać/siedzieć para podczas pleneru żeby wyglądać lepiej, co powinni zrobić z rękoma itp. Przez moją głowę podczas robienia zdjęć przebiega tysiące myśli na minutę i jest to naprawdę bardzo intensywna praca umysłowa połączona z pracą fizyczną (profesjonalny sprzęt jest nadal dość ciężki), po kilkunastu godzinach pracy w dniu ślubu na drugi dzień czuję się jak po całodniowej górskiej wycieczce i potrzebuję przynajmniej jednego dnia regeneracji aby dojść do siebie po takim wysiłku. Oczywiście lubię swoją pracę i uważam że ten wysiłek podczas robienia zdjęć jest warto podjęcia, ale kategorycznie sprzeciwiam się stwierdzeniom, że praca fotografa ślubnego jest łatwa i polega na przyciskaniu przycisku. To, że jakieś zdjęcie wygląda ładnie i para na zdjęciu prezentuje się dobrze to jest efekt przemyślanej pracy, która w duże mierze cały czas przebiega w głowie fotografa.

fotograf na wesele cennik

Dlaczego zatem są takie różnice w cenach

Jak napisałam wcześniej w branży usług fotografii i filmowania ślubów rozpiętość cenowa jest dość znaczna, z czego to wynika? Poniekąd odpowiedziałam już na to pytanie opisując co składa się na cenę usług foto i video. Ceny są różne między innymi dlatego, że:

  • ’Fotografia ślubna’ jako praca dodatkowa czy główne źródło utrzymania. Są fotografowie traktujący uwiecznianie ślubów jako zajęcie dodatkowe. Pracują na pełen etat w firmie, a zdjęciami zajmują się dodatkowo i nie jest to ich główne źródło utrzymania. Reportaż ślubne wykonują okazjonalnie i to co zarobią podczas ślubu traktują jako dodatkowy dochód. Wtedy ceny oferty mogą być niższe. Jednak tacy fotografowie często nie dysponują w pełni profesjonalnym sprzętem, a z racji tego że zdjęcia robią od czasu do czasu mają mniejsze doświadczenie w tej pracy. Nie ponoszą też wtedy takich kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak nie mają też dużo czasu na uczenie się i rozwijanie w kierunku fotografii. Nie twierdzę, że zdjęcia takich  fotografów są dużo gorsze i jeśli macie ograniczony budżet to warto poszukać fotografa, który robi zdjęcia od czasu do czasu, jednak miejcie świadomość, że może mieć to wpływ na jakość tego co otrzymacie.
  • Początkujący lub zawodowiec. Tak jak pisałam wcześniej jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z fotografią lub filmowaniem to jego ceny są niższe. Ktoś kto zajmuje się tym od kilku lat i ma duże doświadczenie w takiej pracy ma wyższe stawki. Logiczne jest, że osoba początkująca nie wykona usługi na poziomie osoby mającej większe doświadczenie – tego chyba nie muszę tłumaczyć.
  • Wyraz artystyczny czyli coś co nie da się jednoznacznie opisać, a za co trzeba zapłacić – ten punk łączy się z opisanym wyżej „pstrykaniem zdjęć” oraz poniekąd z wiedzą i doświadczeniem fotografa. Kilka zdań wcześniej mogliście przeczytać o tym, że zdjęcia to coś więcej niż efekt naciśnięcia przycisku w aparacie. Zanim fotograf naciśnie spust migawki jego głowa przeanalizowała setki myśli i danych dotyczących tego jak to zdjęcie zrobić im bardziej trafnie fotograf dokonuje tej analizy w głowie tym lepsze zdjęcie wykonuje. I im jest lepszy w tym co robi tym jego ceny są wyższe. To tak jak z każdą kategorią produktów są na przykład telefony (przepraszam smartfony), które kosztują 300-400zł i są takie które kosztuję 2000-3000 zł. Obydwa telefony są w stanie dzwonić i mają taki sam rozmiar, jednak ten droższy jest ładniejszy wizualnie, dobrze zaprojektowany przez designera aby się świetnie prezentował już na pierwszy rzut oka a to tego jest solidniej wykonany –  i to są rzeczy za które z chęcią płacimy bo wiemy, że za wysoką jakość i dobry design i styl warto zapłacić. Dobry fotograf do zdjęć, które są rejestracją rzeczywistości dodaje to coś (cząstkę siebie) dzięki czemu na zdjęcia można patrzeć z przyjemnością i z łezką w oku, filtruje rzeczywistość przez siebie i w subiektywny sposób pokazuje ją na zdjęciach które chce się oglądać. To właśnie styl fotografii, który powinien być zgodny ze stylem patrzenia na świat danej Pary Młodej. To czy zdjęcie jest dobre czy nie to rzecz subiektywna i to, że komuś zdjęcie się nie podoba nie oznacza wcale, że zdjęcie jest złe. Dlatego tak ważne jest dopasowanie fotografa do pary młodej, aby podobnie patrzyli na świat.
  • Maluch czy mercedes – zarówno tani jak i droższy fotograf zrobią  dla Was zdjęcia. Jeśli zależy Wam tylko na rejestracji rzeczywistości i nie zależy Wam na niczym innym to rzeczywiście nie powinniście wydawać więcej niż 1500zł na fotografa. Jeśli jednak poza samym faktem posiadania zdjęć zależy Wam na tym abyście na zdjęciach ładnie wyglądali, aby zdjęcia były wyjątkowe, aby nie budziły zażenowania podczas ich oglądania za kilka lat aby były spójne i pięknie prezentowały się w albumie to zdecydowanie warto rozważyć oferty droższych fotografów. Zastanówcie się więc czy wolicie przejechać z punktu A do punktu B maluchem czy mercedesem, niby efekt ten sam – prędzej czy później  dotrzecie na miejsce, jednak komfort jazdy i wrażenia z przejażdżki zupełnie inne.

plener ślubny Kraków

Podsumowanowanie

Zdjęcia muszą się Wam podobać i to jest najważniejsze. Jeśli nie chcecie wydawać zbyt wielu pieniędzy na fotografa lub kamerzystę i nie zależy Wam na jakości zdjęć to jak najbardziej możecie wybrać usługi z niższej półki cenowej. To jest jak najbardziej ok, Wy jesteście panami swojego życia i macie prawo do wyboru tego co jest dla Was najlepsze. Jeśli wolicie fotografa z większym doświadczeniem, głową pełną pomysłów i lepszą jakością zdjęć i bardziej profesjonalnym sprzętem i możecie pozwolić sobie na większy wydatek to szukajcie fotografa oferującego nieco droższe usługi. Pamiętajcie też, że robienie zdjęć to coś więcej niż umiejętność przyciskania przycisku w aparacie i właśnie za to „coś więcej” płacicie pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *