Jak zrobić pompony z bibuły

Witajcie, znalazłam chwilkę czasu na przygotowanie filmiku z cyklu ślubne DIY, tym razem pokazuję jak zrobić pompony z bibuły. W zeszłym roku zrobiłam podobny filmik o pomponach z tiulu, które nadal uwielbiam i robić i wykorzystywać podczas sesji zdjęciowych. A najbardziej lubię oglądać pompony zawieszone na salach weselnych, które zostały samodzielnie zrobione przez Panny Młode, dla których robię zdjęcia. Naprawdę niezmiernie mi miło, że tak wiele „moich” Panien Młodych zainspirowało się moimi pomysłami  (chociaż właściwie to nie tylko Panny Młode, dla których wykonuję zdjęcia ślubne inspirują się tymi filmami z cyklu DIY ślubne, dostaję naprawdę dużo wiadomości, że parą organizującym swój ślub te filmy się przydały i naprawdę bardzo mnie to cieszy:) .

Niebawem planuję zrobić sesję plenerową w której mam zamiar użyć inny rodzaj pomponów. Pompony z bibuły nie są tak spektakularne jak pompony z tiulu, ale moim zdaniem umieszczone obok siebie w dużej ilości (kilkudziesięciu stuk) też wyglądają spektakularnie i stanowią fajne tło do zdjęć. Mogą też być fajnym tłem i ogólnie mogą fajnie się prezentować na sali podczas przyjęcia weselnego. Trochę inspiracji na dekoracje z takich pomponów znajdziecie na zdjęciach tutaj: http://www.panifotograf.eu/blog/porady/pompony-tiulu-pomysly-dekoracje-slubne/ . Można je porozwieszać nad stołami, na różnych wysokościach, można zrobić pompony w rożnym rozmiarze i fajnie połączyć je kolorystycznie z całym wystrojem sali. Pompony mogą stanowić też motyw przewodni ślubu.

Zatem jak zrobić takie pompony i co jest do ich wykonania potrzebne?

Jaki rodzaj bibuły do pomponów wybrać?

Do zrobienia pomponów z bibuły jest potrzebna oczywiście bibuła. Najczęściej takie pompony robię się z bibuły gładkiej, niekarbowanej. Sama jakiś czas temu robiłam pompony właśnie z takiej bibuły, jednak dziś nie mogłam w żadnym sklepie papierniczym znaleźć bibuły, która była by niekarbowana. Właściwie to były jakieś zestawy różnych kolorów bibuły niekarbowanej, ale arkusze tej bibuły w takim zestawie był naprawdę małe, a do tego w zestawie było kilkanaście różnych kolorów, a ja chciałam duże płachty bibuły w 1 lub w 2 konkretnych kolorach. Musiała bym kupić kilkadziesiąt takich zestawów, żeby mieć kilkadziesiąt kawałków różowej bibuły (na której mi zależało) i w gratisie miała bym kilkaset pozostałych kolorów, które były by mi niepotrzebne. Totalnie mi się to nie opłacało. Zatem postanowiłam przetestować czy da się zrobić pompony z bibuły karbowanej, która jest o wiele łatwej dostępna w sklepach papierniczych i supermarketach. Poza tym jest znacznie więcej wariantów kolorystycznych takiej buły. Przetestowałam i bibuła karbowana też się świetnie nadaje do zrobienia pomponów.

Co jeszcze jest potrzebne do zrobienia pomponów z bibuły?

Do zrobienia takich pomponów oczywiście poza bibułą jest potrzebny kawałek sznurka, tasiemki, wstążki czy żyłki oraz ostre nożyczki. To wszystko. Nic więcej 🙂

Ile kosztuje zrobienie pomponów z bibuły?

Mnie wykonanie takiego 1 pompona kosztowało całe 1 zł i 20 gr. Bibułę kupiłam za 60gr za sztukę, do wykonania jednego pompona zużyłam 2 bibuły. Do tego kawałek wstążki, którą akurat miałam i nie była ona jakimś wielkim wydatkiem (kosztowała kilka złotych i starczy na kilkadziesiąt pomponów).

Jak zrobić pompony z bibuły?

Bibułę którą kupicie musicie podzielić na mniejsze kawałki (prostokąty). Kawałki bibuły powinny być tej samej wielkości. Układacie pociętą bibułę jedną na drugiej w stosik. Następnie składacie warstwy bibuły w harmonijkę. Przewiązujecie złożoną bibułę po środku kawałkiem wstążki, żyłki (czy co tam macie pod ręką), zaokrąglacie boki harmonijki – obcinacie boki bibuły w półokrągły kształt. I na koniec zadanie najtrudniejsze – trzeba delikatnie rozdzielić warstwy bibuły, pojedynczo, warstwa po warstwie rozkładany kawałki bibuły tworząc okrągły, kształtny pompon.

pompony

Jeśli mój powyższy opis jest nie do końca zrozumiały zapraszam też do obejrzenia filmu na którym pokazuję jak zrobić pompony z bibuły (film do obejrzenia tu)

Mój pompon ma średnicę około 28 cm, bibułę podzieliłam na kawałki o rozmiarach 38 na 50 cm. Użyłam 10 kawałków bibuły tej samej wielkości, do zrobienia 1 pompona. Oczywiście możecie eksperymentować z wielkości pomponów, użyć do ich wykona bibuły podzielonej na mniejsze lub większe niż moje kawałki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *