DZIECIĘCA I RODZINNA SESJA ZDJĘCIOWE – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

rodzinne sesje zdjęciowe

Kiedy podjęłaś już decyzję, który fotograf będzie robił zdjęcia Twojemu dziecku.Zastanów się w jaki sposób można pomóc przy organizacji sesji zdjęciowej i co Ty jako rodzic możesz zrobić aby zdjęcia były lepsze?

Poniżej znajdziesz kilka porad i kwestii na które warto zwrócić uwagę przed realizacją dziecięcej i rodzinnej sesji zdjęciowej.

Z naszego punktu widzenia i doświadczenia wynika, że te sprawy nurtują naszych klientów, dlatego zachęcamy do przeczytanie poniższych informacji.

Miejsce rodzinnej sesji zdjęciowej….

Wybór miejsca realizacji sesji zdjęciowej jest bardzo istotny. W przypadku dzieci lepiej będzie gdy będzie to miejsce, które dzieci dobrze znają (mieszkanie, plac zabaw, park). Są wtedy bardziej zrelaksowane i łatwiej przyzwyczają się do obecności fotografa. Będą przy tym bardziej swobodne i naturalne. Co tym samym wpłynie pozytywnie na jakośd ujęć.

Ile trwa rodzinna sesja zdjęciowa…

Przede wszystkim wybierz odpowiedni termin realizacji sesji zdjęciowej. Ważne jest abyś zarówno Ty jako opiekun dziecka, jak i dziecko nie miało żadnych innych ważnych spraw do załatwienia . Sesja fotograficzna będzie trwała prawdopodobnie kilka godzin i może się przedłużyć więc warto mieć to na uwadze. Co do godzin i dni realizacji sesji zdjęciowej to oczywiście uwzględnij plan zajęć swój i dziecka, ale z pewnością większość fotografów będzie wolała wykonywać zdjęcia w dzień przy świetle słonecznym.

Dziecięca sesja zdjęciowa w Twoim mieszkaniu…

Wielu rodziców zadaje pytanie: jak przygotować pokój/mieszkanie na wizytę fotografa? To zrozumiałe, że bywa to dla nich nieco stresujące, w końcu fotograf jest nieznajomym człowiekiem, przed którym chcą się jak najlepiej zaprezentować. Tak naprawdę mieszkanie z reguły nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania, na pewno generalne porządki nie są potrzebne. Głównego bohatera zdjęć odgrywa wasza pociecha, to ona będzie na pierwszym planie, elementy mieszkania najczęściej stanowią tło całej opowieści i są bardzo słabo widoczne na zdjęciach. Poza tym fotograf będąc już na miejscu zdecyduje gdzie najlepiej robić zdjęcia, co ewentualnie przestawić lub dostawić.

Akcesoria i dodatki przydatne podczas realizacji zdjęć…

Dobrze gdy mamy pod ręką ulubione zabawki dziecka, wtedy gdy zajmie się swoją ulubioną lalką lub samochodzikiem mogą wyjść naprawdę świetne, pełne ekspresji ujęcia. Warto też porozmawiać z fotografem o zainteresowaniach swojej pociechy i o tym co lubi najbardziej. Można takie elementy wykorzystać jako motyw przewodni sesji fotograficznej, a nasz maluch będzie miał przy tym świetną zabawę. Jeśli chodzi o naprawdę małe dzieci (kilku tygodniowe, lub kilku miesięczne) warto mieć przygotowanych kilka ubranek na zmianę. A jeśli starsze dziecko bardzo lubi się przebierać za Batmana lub Supermena dobrze jest mieć pod ręką jego ulubioną pelerynę Superbohatera. Dzieci bardzo szybko i chętnie wcielają się w inne postacie i lubią się bawić w odgrywanie różnych ról. Dlatego taka sesja może być dla nich świetną zabawą.

Nie przewidziane sytuacje…

Wszystko dokładnie zaplanowaliśmy, niezbędne akcesoria mamy pod ręką, fotograf jest już na miejscu i nagle… Okazuje się, że nasza zawsze odważna i tryskająca energią pociecha zaczyna się wstydzić i negatywnie reaguje na obecność obcej osoby na dodatek z wielkim aparatem w ręce. Co w tedy? Pamiętajmy – nic na siłę. Czasami dziecko potrzebuje trochę czasu aby oswoić się z obcą osobą i całym sprzętem fotograficznym. Pamiętaj, Ty jako rodzic musisz zachować spokój i pod żadnym pozorem nie naciskać na dziecko. Mówienie „przestań się wstydzić” – nie pomaga, powoduje tylko, że dziecko zaczyna się wstydzić jeszcze bardziej. Raczej skup się na pozytywnym zachowaniu dziecka, chwaląc go kiedy ładnie się uśmiechnie, kiedy się na chwilę uspokoi możesz powiedzieć, że jest bardzo odważne i dzielne albo, że się ładnie bawi. Dużo zależy w tej kwestii od samego fotografa, czy jest skłonny nawiązać bliższy kontakt z dzieckiem i najpierw po prostu zachęcić je do zabawy i zapoznać się z nim. Jeśli twoje dziecko jest na tyle duże, że możesz z nim porozmawiać i wyjaśnić mu pewne rzeczy wcześniej (od ok. 2-3 lat w górę) np. kilka dni przed przyjściem fotografa, wówczas powiedz mu o tym, że będziecie mieli gościa, który zrobi mu prawdziwą sesję fotograficzną. Pobaw się i podćwicz z dzieckiem zabawę w fotografa. Oswajaj stopniowo dziecko z aparatem (jeśli do tej pory robiłeś zdjęcia tylko okazjonalnie). Takie przygotowanie złagodzi stres, który może pojawić się podczas rozpoczęcia zdjęć.

Pamiętaj rodzinna i dziecięca sesja fotograficzna ma być świetną zabawą, której efektem będą zdjęcia upamiętniające ten tak szybko przemijający czas.

Przygotowanie mamy do zdjęć portretowych…

Jesteś mamą, która codziennie gotuje, pierze, sprząta, zarządza całym domem i wiecznie ma masę spraw na głowie. Dlatego chcemy abyś także Ty miała kilka zdjęć na których wyglądasz olśniewająco. Ale musisz nam w tym pomóc. Przed zdjęciową sesją rodzinną weź długą odprężającą kąpiel. Zrób manicure i pedicure (nawet zwykłym domowym sposobem). Zrób naprawdę delikatny makijaż, uwaga unikaj świecących cieni do powiek. Lepiej żeby makijaż był delikatniejszy i bardziej naturalny niż przesadzony. Włosy świeżo umyte i wysuszone. Strój najlepiej prosty i wygodny. Mogą być to jeansy i czarny top, ale jeśli masz ochotę na odrobinę szaleństwa możesz przygotować bardziej wyszukaną kreację.

156