Panoramy 360 – architektura sakralna powiatu bełchatowskiego – oraz KONKURS

Projekt: ” Architektura sakralna powiatu bełchatowskiego”, który był wspierany przez Pana Prezydenta Bełchatowa – został zrealizowany.

Celem projektu jest promocja i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego ziemi Bełchatowskiej. W ramach projektu zostały stworzone panoramy 360 oraz tradycyjne zdjęcia w wybranych obiektach sakralnych mających największe znaczenie z punktu widzenia ochrony dziedzictwa kulturowego. Sfotografowane zostały dwa najstarsze kościoły znajdujące się na terenie powiatu bełchatowskiego: kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kościuszki w Bełchatowie, oraz kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Grocholicach.

Obydwa kościoły były pierwszymi ośrodkami kultu religijnego na terenie ziemi Bełchatowskiej i w związku z tym zasługiwały na uwiecznienie przy użyciu nowoczesnych środków wyrazu artystycznego jakimi są  panoramy 360.

Autorem panoram jest oczywiście mój mąż: Michał Szen

Dziś prezentujemy panoramę 360 z kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych znajdującego się w Grocholicach. Budowa tej zabytkowej świątyni ukończyła się w 1223 roku. Kościół, który obecnie możemy podziwiać różni się od pierwotnie wybudowanego. Przyczyną tego był pożar który w 1781 roku znacznie uszkodził świątynię, a także późniejsze prace związane z jego rozbudową. Kościół został powiększony o dwie boczne kaplice, nawa główna została wydłużona o 1/3 pierwotnej długości. Dobudowano także dwie strzeliste wieże. Z pierwotnej średniowiecznej świątyni zostało naprawdę niewiele. Nie mniej jednak kościół jest perełką architektoniczną ziemi bełchatowskiej.

21

Panorama z kościoła pod wezwaniem Wszystkich świętych w Grocholicach:

Panorama 360 w parafii w Grocholicach w Bełchatowie

architekyra sakrala miasta bełchatowa kościół Grocholice 28bkościół w Grocholicach18b

Projekt: „architektura sakralna powiatu bełchatowskiego” jest pierwszym etapem większego przedsięwzięcia. Rozplanowujemy dalsze prace związane z uwiecznianiem miejsc kultu religijnego ziemi bełchatowskiej  oraz województwa łódzkiego (kto wie może w przyszłości przerodzi się to w projekt ogólnopolski). Oczywiście nie ma co ukrywać, że są na to potrzebne fundusze więc jeśli macie znajomości w urzędach miast i gmin i na terenie województwa łódzkiego to my z chęcią z nich skorzystamy i przedstawimy szczegóły projektu oraz korzyści płynące z jego realizacji osobom zainteresowanym promocją regionów i ochroną dziedzictwa kulturowego 🙂

W ramach zrealizowanego projektu powstały także płyty, na których można znaleźć wykonane panoramy oraz dodatkowe zdjęcia.

I uwaga przyszedł czas na KONKURS: Jeśli chcesz mieć taką płytę w domu. Wystarczy, że w komentarzu pod tym wpisem podpowiesz nam jakie miejsce warto uwiecznić na panoramie 360 oraz polubisz profil Pani Fotograf na Facebooku.

Najciekawszą podpowiedź nagrodzimy płytą i  może wykonamy tam panoramę (jeśli to będzie możliwe). Na podpowiedzi czekamy do 11 lipca 2013. Uwaga płytę dla zwycięzcy wyślemy pocztą na terenie Polski.

projekt artystyczny IMG_3663

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *